Powstał nowy najpotęzniejszy superkomputer na świecie

Powstał nowy najpotęzniejszy superkomputer na świecie

Oto Summit, nowy superkomputer zdolny do przeprowadzenia 200 milionów miliardów obliczeń na sekundę. Po raz pierwszy od pięciu lat maszyna ze Stanów Zjednoczonych jest klasyfikowana jako najpotężniejsza na świecie.

 

Specyfikacje tej maszyny o wartości 200 milionów dolarów są niezrozumiałe. Zbudowany przez IBM i Nvidia dla Laboratorium Narodowego Dębu Gąsiora Energii Departamentu Energii USA, Summit jest maszyną 200 petaflopową, co oznacza, że może wykonać 20 biliardów obliczeń na sekundę. Jest to około milion razy szybsze niż w przypadku typowego laptopa. Jak pisze New York Times, człowiek potrzebowałby 63 miliardów lat, aby w ciągu jednej sekundy zrobić to, co może zrobić szczyt. Albo jak stwierdza MIT Technology Review, „każdy na Ziemi musiałby dokonywać obliczeń co sekundę każdego dnia przez 305 dni, aby w mgnieniu oka załamać to, co nowa maszyna potrafi”.

Waży ona 340 ton, a w jej skład wchodzi 4 608 serwerów, 9 216 układów centralnego przetwarzania danych i 27 648 procesorów graficznych. System znajduje się w pokoju o powierzchni 9 250 metrów kwadratowych w Narodowym Laboratorium Oak Ridge w Tennessee. Aby maszyna była chłodna, przez system przepompowywane jest 4000 galonów wody. 13 megawatów energii potrzebnej do zasilania tego behemota może zapalić ponad 8000 amerykańskich domów.

Najpotężniejszy superkomputer na świecie

Summit jest obecnie najpotężniejszym superkomputerem na świecie i jest o 60 procent szybszy niż poprzedni posiadacz tytułu, chiński Sunway TaihuLight. Po raz pierwszy od 2013 r. tytuł ten otrzymał amerykański komputer, co pokazuje, że Stany Zjednoczone nadążają za swoim głównym rywalem w tej dziedzinie, Chinami. Szczyt jest ośmiokrotnie potężniejszy od Tytana, innego czołowego systemu w Ameryce.

Jak wyjaśnia MIT Technology Review, Summit jest pierwszym superkomputerem zaprojektowanym specjalnie do obsługi aplikacji związanych z ptasią grypą, takich jak uczenie się maszynowe i sieci neuronowe. Tysiące zoptymalizowanych pod kątem AI układów scalonych, produkowanych przez Nvidia i IBM, pozwala maszynie przebić się przez ohydne ilości danych w poszukiwaniu wzorców niezauważalnych dla człowieka. Jak zauważono w raporcie Energy.gov, „Szczyt umożliwi odkrycia naukowe, które wcześniej były niepraktyczne lub niemożliwe”.

Szczyt i maszyny takie jak ten mogą być używane do wszelkiego rodzaju zastosowań wymagających dużej mocy obliczeniowej, takich jak projektowanie nowych samolotów, modelowanie klimatu, symulowanie eksplozji jądrowych, tworzenie nowych materiałów i wykrywanie przyczyn chorób. Jej potencjał w zakresie pomocy w odkrywaniu leków jest ogromny; na przykład szczyt mógłby zostać wykorzystany do polowania na związki między milionami genów a rakiem. Może również pomóc w medycynie precyzyjnej, w której leki i terapie są dostosowane do indywidualnych pacjentów.

Stąd możemy oczekiwać na komputery nowej generacji, tzw. komputery „exascale”, zdolne do wykonywania miliardów (lub jednego biliona) obliczeń na sekundę. I być może nie będziemy musieli długo czekać: Pierwsze komputery exascale mogą pojawić się na początku 2020 r.