Jak zrobić kompost w ogrodzie i gdzie go umiejscowić?

Nie każdy, kto posiada ogród wie, jak świetnym rozwiązaniem jest stworzenie kompostu. W myśl zasady zero waste, pozwala on na całkowite wykorzystanie roślin, łącznie z ich resztkami, a w konsekwencji zyskanie wartościowego nawozu. Aby jednak prawidłowo przygotować kompostowniki, warto przed przystąpieniem do ich wykonania zgłębić temat i dowiedzieć się, co jest ważne, gdzie takie resztki przechowywać oraz gdzie kompostowniki powinny się znajdować.

Kompostowniki ogrodowe powinny składać się z resztek wszelkiego rodzaju roślin. Mogą być to suche liście drzew, zaschnięte pędy bylin oraz roślin jednorocznych. Do kompostowników dodaje się także resztki warzyw i owoców czy fragmenty roślin. Ich rozkład trwa od kilku miesięcy do roku, a po tym czasie powstaje wartościowy nawóz, który świetnie sprawdza się w przypadku wszystkich roślin. Jak się okazuje, do kompostownika można dołożyć również domowe odpadki kuchenne, takie jak fusy z kawy czy herbaty, chusteczki higieniczne, niezadrukowany, pocięty papier. Ponadto dobrym rozwiązaniem jest dodanie do kompostownika mułu, który wydobywa się z oczka wodnego po jego czyszczeniu, a także niewykorzystaną ziemię. Najważniejsze, o czym powinniśmy pamiętać to to, aby podczas przygotowywania kompostownika pomieszać ze sobą materiał o różnej frakcji, czyli zdrewniałe części roślin z tymi zielonymi i soczystymi. Jak się okazuje, świetnie na kompost nadaje się skoszona trawa. Pamiętajmy o tym, aby do kompostu nie wrzucać chwastów, chorych roślin oraz zbyt dużej ilości skórek z owoców cytrusowych, ponieważ są one pryskane środkami chemicznymi.

Nawiązując jeszcze do tego, gdzie kompostowniki ogrodowe drewniane powinny się znaleźć, to przede wszystkim powinny być to miejsca, które są osłonięte od słońca i wiatru. Jest to ważne, ponieważ zarówno słońce jak i wiatr powodują wysychanie, a w przypadku kompostu nie jest to wskazane. Niezwykle istotnym jest również, aby kompostownik był umiejscowiony na podłożu przepuszczalnym. Dzięki temu podczas opadów nadmiar wody będzie swobodnie odprowadzany, a ponadto umożliwi dostanie się do kompostu dżdżownicom i inny pożytecznym mikroorganizmom, które żyją w glebie.

Więcej dowiesz się na: https://www.sklepogrodniczy.pl/kompostowniki/